cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Akce klubu > S knihou představili i vzácný Betlém

S knihou představili i vzácný Betlém

Kniha J. Koutneho Boskovice (VKA) * Na poněkud netypickou akci s předzvěstí Vánoc pozval v úterý 18. října všechny své členy a příznivce Klub přátel Boskovic. V prostorách Muzea Boskovicka se totiž uskutečnila veřejná prezentace knihy Jaroslava Koutného Boskovice, můj Betlém. Při této příležitosti si návštěvníci mohli prohlédnou i jeho unikátní vyřezávaný Betlém.
Publikace plná úvah, zajímavostí a vzpomínek jistě potěší nejen pamětníky a boskovické rodáky. „Jaroslav Koutný žil v Bílkově ulici. Vzpomíná proto především na lidi a příhody z této části města,“ vysvětlila předsedkyně Klubu Eva Šmétková.
Pro mnoho čtenářů bude zajímavý nejen obsah, ale i použitý jazyk. Koutný ve své knize střídá spisovnou češtinu a nářečí. „Připomíná to boskovický jazyk používaný přibližně ve čtyřicátých letech,“ uvedla Šmétková.
Při prezentaci publikace si zájemci mohli prohlédnout vystavovaný Betlém, který s knihou přímo souvisí. „Koutný začal současně se psaním vyřezávat i figurky. Jejich prostřednictvím chtěl oživit vzpomínky na dětství a mládí,“ upozornila Šmétková.
Kniha J. Koutneho - Betlem Jednotlivé figurky představují konkrétní osoby. Koutný například zobrazil malíře Otakara Kubína nebo i sám sebe. Jezulátko představuje všechny boskovické chlapce, které autor znal. Betlém je od roku 1988 v Třebechovicích pod Orebem. Muzeu Boskovicka, se kterým Klub přátel Boskovic spolupracuje, se ho podařilo zapůjčit.
Prezentace nové knihy byla úspěšná. „Přišlo velké množství lidí. Jaroslav Koutný se bohužel nemohl zúčastnit. Nedovolil mu to jeho zdravotní stav,“ smutně dodala Šmétková.
Stránku z materiálů RegionPressu připravila: © Pavla Pitnerová, listopad 2005