cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Akce klubu > Klub přátel Boskovic má za sebou první dekádu

Klub přátel Boskovic má za sebou první dekádu

Boskovice (VKA) * Letos v květnu uběhlo již deset let od založení Klubu přátel Boskovic. Během této doby se klub zapsal svými aktivitami a hlavně jejich výsledky do podvědomí městských zastupitelů i občanů. Je za ním totiž vidět pořádný kus práce.
Klub přátel má v současnosti sto dvacet členů, které tvoří převážně starší lidé. „Vznikli jsme jako organizace občanů, kteří se při procházkách po městě dívali kolem sebe. Všímali si tak, co je zde špatné a co by bylo potřeba zlepšit. To byl takový prvotní impuls,“ popsala vznik Klubu jeho předsedkyně Eva Šmétková.
Cílem aktivit této neziskové organizace je ale především propagace historie Boskovic. „Usilujeme o ochranu a obnovu památek. Chceme také připomenout důležité události a významné rodáky a občany,“ vysvětlila Šmétková, která vítá důležitou spolupráci s radnicí a jinými organizacemi. „Ze začátku nás sice chápali jako rebely. V současné době ale není náš vztah s radnicí špatný. Ve spoustě věcí se už jedná o domluvu a v některých případech i o partnerství,“ upozornila předsedkyně.
Snahy a úsilí členů přináší své ovoce. „Přichystali jsme Naučnou stezku židovským městem, vydali několik knih a dokončili Naučné stezky zdraví,“ uvedla pár příkladů Šmétková. K úspěchům v letošním roce beze sporu patří odhalení pamětní desky obětem náletu v roce 1945 a otevření židovské rituální lázně – mikve.
Klub také vydává čtyřikrát do roka Vlastivědné listy. Jejich tématem je historie, významné osobnosti a události na Boskovicku.
Pro členy jsou jistě zajímavé i Hovory s radnicí. „Tyto besedy jsme dělali více méně nárazově. Letos to v plánu vůbec nebylo. Ale na žádost členů přeci jen proběhnou někdy v listopadu,“ uvedla Šmétková s tím, že členové projevili zájem především o téma nemocnice.
Reakce veřejnosti na činnost Klubu jsou postupem času příznivější. „Jsou vděční za to, že se v Boskovicích něco děje. Děláme malé drobné akce, na které město nemá a nezajímá se o ně,“ dodala Šmétková. Právě doplňování činnosti města je podle ní úkolem neziskových organizací.

Stránku připravila: © Pavla Pitnerová, červen 2008