cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Bačovský Pavel

Bačovský Pavel

malíř, divadelník
* 2. dubna 1898, Boskovice
+ 21. ledna 1980, Boskovice

Pavel Bačovský patřil neomyslitelně k malířům, kteří mají domovské právo v Boskovicích nejen tím, že se zde narodili, ale především svou bohatou výtvarnou činností, ve které Boskovice a Boskovicko tvoří jeho nejčastější náměty. V jeho rozměrné kreslířské a malířské tvorbě se setkáváme i s figurálními kompozicemi, portréty, zátišími a kyticemi. Hlavní doménou jeho tvorby je krajinomalba, záběry z vesnického prostředí, z městských zákoutí i široká panoramata volné přírody i rodného města.

Bačovský zůstal vždy, jak sám říkával, lidovým malířem. Maloval pro lidi, úpřímně a poctivě, s neobyčejným zaujetím pro tento kraj, pro lidi, mezi nimiž žil. Jeho obrazy mají i své zvláštní poslání- rozšířit u diváka schopnost prožitku přírodních krás našeho kraje, kolem nichž dnešní člověk tak často přejde bez povšimnutí. Mnoho jeho obrazů je dnes vlastně již uměleckým dokumentem zaniklé skutečnosti. I za to musíme být malíři vděčni.

Značná část jeho umělecké tvorby bohužel beze zbytku zanikla. Byly to jeho scénografické práce pro boskovické divadelní ochotníky, v jejichž středu strávil mnoho radostných chvil.

Malíř Pavel Bačovský již není mezi námi. Jeho obrazy a kresby, rozseté v četných domácnostech na Boskovicku, žijí dál a vydávají svědectví o našem domovu a o jeho malíři.

Sepsal podle katalogu k výstavě k nedožitým autorovým devadesátinám Jaroslav Bránský.
Stránku připravila Eva Šmétková, srpen 2023