cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Bieber Josef

Bieber Josef

akademický malíř
* 14. prosince 1896 Boskovice
+ 21. března 1970 Boskovice

Narodil se v početné lesnické rodině v krásném lesním prostředí. V dančí oboře, loveckém letohrádku „Na Rovné“ v Boskovicích. Mládí prožíval v myslivně „Pod Bořím“ a u vody v Červené zahradě. Studoval v Praze. Jeho malby, které byly vystavovány na různých výstavách upoutala vždy zvláštní technika malby a barevná škála.

Původně měl v úmyslu věnovat se jen umění, ale ze zdravotních důvodů od tohoto úmyslu upustil a začal působit jako středoškolský profesor v Lipníku, v Hustopečích, v Břeclavi a v Brně. Malování však neopustil a poprvé vystavoval svoje obrazy v roce 1927 v Tišnově. Pak následovaly výstavy v Přerově, několik výstav měl v Břeclavi a v Brně, ve Zlíně, Bratislavě. V té době kreslil obrazy s dělnickými motivy tuší. Kreslil i satirické obrázky. Tyto práce představil veřejnosti na své souborné výstavě v roce 1933 v Břeclavi. Jeho obrazy měly svůj pevný kompoziční i barevný řád a diváka jeho obrazy upoutají smyslově apartní barvitostí i půvabem. Přitom však Bieblovo vyzrálé malířské umění tkví svými kořeny neskutečnosti. Mistr Bieber je malíř lyricky barvitých krajin, květů i kytic. Je i výborný portrétista. Byl citlivě vytříbený kreslíř, který měl svou osobitou sílu uměleckého projevu, který vytvořil dílo trvalé hodnoty. Dr. Karel Krejčí, bývalý ředitel Moravské galerie v Brně o něm napsal ….že stáří, které Josef Bieber prožíval v Boskovicích mu přineslo splnění jeho dávných tužeb, vyjádřit po svém svůj vztah k světu, životu a lidem.

Akademický malíř Josef Bieber zemřel 21. 3. 1970 v Boskovicích. Jeho památce se můžeme poklonit na místním hřbitově. Na jeho hrobě je mistrova busta.

Prameny: Jaroslav Jurek
Stránku připravila Eva Šmétková, srpen 2023