cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Ille Stanislav

Ille Stanislav

umělec a pedagog
* 1. ledna 1927 Skočova Lhota u Velkých Opatovic

JNarodil se 1. ledna 1927 ve Skočově Lhotě u Velkých Opatovic. Navštěvoval reálné gymnázium v Boskovicích, kde v roce 1946 odmaturoval. V létech 1946–1950 studoval výtvarnou výchovu, modelování a deskriptivní geometrii (E. Milén, F. Doubrava, B. S. Urban, V. Makovský). Po dokončení vysokoškolských studií vyučoval až do roku 1956 na okrese Rýmařov. Potom se stal odborným asistentem na katedře výtvarné výchovy na Fakultě architektury VUT v Brně. V roce 1980 se tam habilitoval jako docent. V roce 1992 odešel do důchodu. V současné době se věnuje výhradně malbě, ale dříve to byla i grafika a umělecká výzdoba architektonických objektů (v různých technikách).

Malíř o sobě:

„Lidský život chápu jako tajemství odvíjející se v tenké vrstvičce vesmírného bytí (proto asi ta plošnost a popření prostorovosti v mých obrazech). Všechno, co je mimo hmotnou trojrozměrovost, přesahuje možnosti přímého lidského poznání. To tušené, co nás povznáší, se snažím prožívat a sdělit při malování. Obraz je cosi jako meditace, neteatrální uchvácení transcendentnem nad předmětnou tématikou prostých věcí. Jde o to dostat se nad zjednodušující, rozporuplné vidění všedního dne. V obraze usiluji o souhru tvarů, o smíření barev (někdy i celého spektra), o dosažení rovnováhy, nastolení řádu. Neboť právě řád je to, k čemu má lidský život směřovat. V umění stejně jako v životě musí jít o totéž. Završením má být pokoj a radost – ne ovšem vytvářením líbivých malovánek. Opravdový pokoj se dostavuje až po překonání zmatku, po vyřešení střetů. Napětí nutně musí být ve výtvarném díle tak, jako je v poctivě pojatém životě, který neutíká od problémů. Mělo by však ústit do harmonie. Hlásím se ke svému venkovanství. Rukodělnou nedokonalost, patřící k projevům tepoucího srdce, chápu spíš jako klad.“

Samostatné výstavy: Brno, Rýmařov (1979), Boskovice (1988), Vídeň (1992), Boskovice (2000).

Účast na výstavách: Brno (1958, 1961, 1963, 1969, 1979, 1985, 1988), Zlín (1962, 1983), Praha (1979), Bratislava (1983).

Od roku 1990 se účastnil osmi výstav se sdružením Sursum corda – Brno, Praha, Třebíč, Střelice, Předklášteří u Tišnova, Adamov, Nové Město na Moravě, Chropyně. V roce 1999 byla jeho tvorba zastoupena v Bezirksmuseum Margareten ve Vídni.

Realizace: Plastické objekty pro koleje VUT Brno (s J. Košutkem)

Malby pro jednací síň KOVO a KOVOSPOL Praha

Betonové reliéfy pro velkosklad zeleniny v Brně

Plastika na nástupní stanici lanovky Ramzová – Šerák

Malby a plastiky budovy stavební stroje Břeclav

Plastická grafika v jídelně Staveb. strojírenství Prostějov

Plastická grafika v plovárně Kutná Hora

Kolekce 8 obrazů v interiérech Grand hotelu Jihlava

Sgrafita na fortně kostela v Letovicích

Sgrafita v areálu kostela ve Vranově u Brna

Zastoupení: Galerie města Brna (grafika). Soukromé sbírky v ČR, Slovensku, Španělsku, Švýcarsku, Německu a zejména v Rakousku.

Stránku připravila Eva Šmétková, srpen 2023