cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Otáhal Karel

Otáhal Karel

sochař
* 19. ledna 1901  Kostelec na Hané
+ 23. srpna 1972 Velké Opatovice

Narodil se 19. ledna 1901 v Kostelci na Hané. Na pozvání svého přítele , odborného učitele , Josefa Valenty přišel mladý sochař v roce 1947 do Velkých Opatovic. Velice si tento kraj oblíbil a pravidelně se tam vracel celých třicet let. A nejen vracel, ale také tam tvořil svá sochařská díla. Kolmou kamennou stěnu začal osekávat až se začal rýsovat obrys mužské hlavy. Když své dílo dokončil, hleděla ze skály hlava Petra Bezruče. Později pak Otáhal vytvořil i sochy Josefa Bohuslava Foerstera a Bedřicha Smetany, která stojí v zámeckém parku ve Velkých Opatovicích.

První úspěch měl Otáhal se zdařilou sochou Jana Kubelíka. Ta mu vynesla stipendium do Paříže a téměř současně také stipendium italské vlády. Po několikaletém pobytu v cizině se vrátil roku 1934 s diplomem římské akademie do Prahy. Karel Otáhal vytvořil celou řadu bust, reliéfů, plaket, soch a medailí našich i cizích umělců.

V děkanském kostele ve Velkých Opatovicích vytvořil své největší dílo – rozměrný reliéf 4 x 4 m svatého Jiří, patrona města a menší reliéf Jana Křtitele.

Karel Otáhal zemřel 23. srpna 1972 ve Velkých Opatovicích. Jeho díla zůstávají stále živá a velkoopatovickým občanům připomínají velkého umělce, který tam zanechal kus svého života a kus umělecké práce. Byla to práce vycházející z píle a znalosti, z lásky k lidem a z lásky k zemi, z níž vyšel.

Stránku připravila Eva Šmétková, srpen 2023