cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Řehořek František

Řehořek František

malíř
* 26.listopadu 1890 Boskovice
+ 21.listopadu 1982 Kořenec

20 let od úmrtí malíře Františka Řehořka (publikováno v roce 2002)

Nechce se věřit, že 21. listopadu uplynulo 20 let, co opustil svůj ateliér na Kořenci František Řehořek, jeden ze čtyř výrazných malířů Boskovic.

Akademický malíř František Řehořek se narodil 26.listopadu 1890 v Boskovicích. Povahu malého nadějného chlapce vytvářelo příjemné rodinné prostředí - rozšafný otec a tichá mírná matka. Po obecné škole nastoupil do gymnazia, z kterého však v kvartě vystoupil. Půl roku studoval na sochařské škole v Hořicích. V roce 1907 vstoupil na pražskou malířskou akademii, kde studoval u profesora Roubalíka, profesora Bukovace a hlavně tři léta u profesora Hanuše Schwaigera, kterého si student František nejvíce oblíbil a od něhož, jak sám říkal, nejvíce získal.

Studia s úspěchem ukončil v roce 1912 a vrátil se do Boskovic, kde začal rozvíjet své malířské vlohy. Do jeho života však zasáhlka první světová válka. Akad.malíř Řehořek musel narukovat do rakouské armády. Na východní frontě ještě v roce 1914 na podzim „upadl“ do ruského zajetí. I v zajetí maloval a jeho umění mu zpříjemňovalo život v zajateckém táboře. Ze zajetí se domů vrátil na podzim 1918. V zápětí však znovu narukoval a sloužil na vojně až do podzimu roku 1920.

Za svého krátkého pobytu v Boskovicích pilně maloval. V roce 1922 se odstěhoval na Kořenec, kde žil a tvořil až do své smrti. Na Kořenci se v pravém smyslu slova našel. Objevil krásný kořenecký kroj a stal se malířem koeneckých obyvatel v krojích i prostém oblečení. Kypící děvčata s krásně vázanými barevnými šátky, ženy s měňavými sukněmi a červenými punčochami, staré ženy s vráštitými tvářemi, mládenecké postavy - vše v živých barvách , zářivé, jasné a srozumitelné vyzírá z jeho akvarelů.

„Jsem především figuralista a realista,“ říkal Mistr Řehořek, mezi svými přáteli a ctiteli zvaný „Ferenc“. Na jeho obrazech můžeme vidět krojované skupiny žen, nebo postavy mužů sedících u karet v začouzené šenkovně s nepostradatelným harmonikářem.

Nemaloval však jenom akvarely, ale také olejomalby.

Své malířské nadání si Mistr Řehořek prohluboval studijními cestami do význačných evropských galerií.Všude pozoroval, srovnával a zdokonaloval se.

Plody jeho práce jsme mohli několikrát vidět na souborných výstavách v Boskovicích.

Mistr Řehořek byl nejen výborný malíř, ale i výborný vyprávěč. Přesvědčili jsme se o tom několikrát při návštěvě v jeho kořeneckém domě, když se domlouvaly jeho výstavy. Jeho obrazy dodnes zdobí domácnosti našich spoluobčanů i prostory veřejných institucí.

Svým dílem proslavil nejen Kořenec a Drahanskou vrchovinu, ale také Boskovice, kde jsou jeho kořeny. Vzpomeňte si na něj s námi.

Zpracováno s použitím úvodního slova Josefa Vykoukala ke katalogu výstavy k mistrovým 75. narozeninám.
Stránku připravila Eva Šmétková, srpen 2023