cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Špaček Josef

Špaček Josef

operní pěvec
* 14. září 1935, Žďárná


Josef Špaček se narodil 14. září 1935 ve Žďárné. Od útlého mládí však až do nástupu základní vojenské služby žil v Boskovicích. Je nejstarším ze čtyř sourozenců. Po vychození základní školy se vyučil na zedníka, tesaře, potom absolvoval vyšší průmyslovou školu stavební v Prostějově. Současně studoval na Hudebním ústavu Leoše Janáčka v Prostějově. Pokusil se o studium na JAMU v Brně. Základní vojenská služba jej odvelela na Slovensko.


v roce 1958 nastoupil jako projektant ve Slovnaftu v Bratislavě, kde mu bylo umožněno od roku 1961 do roku 1966 dálkově studovat zpěv na VŠMU v Bratislavě u profesorky Anny Korinské. Byl také sólistou souboru Lúčnica.
Od roku 1966 byl angažován jako sólista v SND v Bratislavě, kde nastudoval více než devadesát operních postav velkého a středního basového oboru a odzpíval více než 2 500 představení, včetně zahraničního účinkování. Zpíval v Německu, Holandsku, Belgii, Řecku, Španělsku, Bulharsku, Skotsku, Itálii, Maďarsku, Švýcarsku, Rakousku, Rusku v Litvě i bývalé Jugoslávii.


Jako host opery ND v Praze účinkoval v hlavních rolích v operách Dalibor, Rusalka, Figarova svatba, Eugen Oněgin a Řecké pašije. V oblasti koncertního interpretačního umění nastudoval, hlavně ve spolupráci se Slovenskou filharmonií, 20 vokálně symfonických oratorií, mši Sabat Mater a Requiem. Vystupoval spolu s Českou filharmonií, Janáčkovou a Moravskou filharmonií, Košickou filharmonií a s mnohými profesními orchestry bývalé Československé republiky.


V archivu Slovenského rozhlasu je zaznamenáno více jak 70 nahrávek symfonicko - vokálních skladeb, písňových cyklů, samostatných písní jak umělých tak i lidových a též celých oper klasického i novodobého hudebního období.
Za výrazné ztvárnění operních postav, záslužnou a velmi obsažnou koncertní činnost mu byl v roce 1983 udělen vládou Československé republiky čestný titul „Zasloužilý umělec“. Za úspěšnou pedagogickou činnost byl ministrem školství Slovenské republiky v roce 1988 jmenován docentem na hudební fakultě Vysoké školy múzických umění v Bratislavě.


Od roku 1992 až do roku 1997 působil jako vokální pedagog na hudební fakultě university Mukogawa Womens Gakuin v japonském městě Nishinomya (součást regionu velké Osaky), kde mu byl japonským ministrem justice a školství udělen titul universitní profesor.
K jeho nejúspěšnějším absolventům na VŠMU v Bratislavě patří paní Kaupová Grospietschová – soprán, nositelka nejvyššího ocenění cenou „ Thálie ”, dále boskovická rodačka mezzosopranistka Jaroslava Horská, (bývalá sólistka opery ND v Praze, nominovaná také na cenu „ Thálie ” a barytonista Ján Ďurčo, sólista opery SND v Bratislavě, absolutní vítěz pěveckých soutěží.

Životní motto Josefa Špačka zní: „Člověk by měl žít svůj život tak, aby svou prací, svým uměním rozdával radost a pocit štěstí jiným lidem a tím se stal šťastným sám se sebou.“

Stránku připravila Eva Šmétková, srpen 2023