cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Tázlar František

Tázlar František

divadelník
* 16. listopadu 1899 Pecka v Podkrkonoší
+ 1977

Boskovické ochotnické divadlo si nedovedeme představit bez jednoho z jeho pilířů, obětavého ochotníka, herce, režiséra i organizátora, Františka Tázlara. Rodák z Pecky v Podkrkonoší, kde se 16. listopadu 1899 narodil, přišel v roce 1928 s rodinou do Boskovic. Zde nastoupil jako sokolník v boskovické sokolovně. Po roce pak nastoupil do zaměstnání jako školník do gymnázia, kde pracoval až do odchodu do důchodu.

Jeho cesta v Boskovicích vedla do ochotnického sokolského divadla. Byly to desítky rolí které ztvárnil a postav, které hrál. Jeho životní rolí byl hajný Štětivec ve hře Na tý louce zelený. Tuto si zahrál nejen v roce 1939 a opakoval ji v novém nastudování v roce 1969. A tato role byla i jeho rolí poslední, uvedená v roce 1977. Byl by to velmi dlouhý soupis her, ve kterých hrál, nebo je režíroval. V sokolském divadle to byla opereta Na svatou Annu, Frajerečka, Mé štěstí má zlaté vlasy i Divá Bára.

V roce 1945, po ukončení 2. světové války stál spolu s dalšími u zrodu Městského ochotnického divadla. A zase je možné uvést mnoho nastudovaných rolí. Jen některé - Dobrý voják Švejk, švec Kroutil ve Fidlovačce, sluha v Mamzelle Nitouche, dědeček ve Třetím přání, strýc Vezinet ve Slaměném klobouku a další řada větších, či menších rolí.

Pro nás mladé byl příkladem zapáleného divadelního ochotníka. Divadlo miloval a věnoval mu veškerý volný čas. Žádnou roli neodbyl. Byl prostě divadelník každým coulem. My, kteří jsme jej znali, na něj vždy rádi a s úsměvem vzpomínáme. Škoda, že již není mezi námi, aby nám pomohl dělat dobré amatérské divadlo.

Jiří Bušina
Stránku připravila Eva Šmétková, srpen 2023