cz   en   de

Klub přátel Boskovic

  KPB > Osobnosti Boskovicka > Zwicker Bruno

Zwicker Bruno

sociolog, pedagog
* 17. únor 1921 Knínice u Boskovic
+ 30. září 1944 Osvětim-Březinka

Bruno Zwicker se narodil 17. února 1907 v Knínicích v rodině židovského obchodníka Wilhelma Zwickera a jeho manželky Leonie. Po dokončení základní školy přešel na Reálné gymnázium do Boskovic. Byl výborným studentem a maturoval v roce 1928. Vzhledem k doporučení a podpoře vyučujících začal studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zvolil si obory dějepis, zeměpis a filozofie. Studia dokončil v roce 1933 a posléze získal i doktorský titul.

Po studiích začal PhDr. Bruno Zwicker spolupracovat se zakladatelem brněnské sociologické školy Inocencem Arnoštem Bláhou a stal se redaktorem sborníku Sociologická revue. Psal hlavně recenze knih o problémech krize a nezaměstnanosti. Protože práce na fakultě nebyla placená, začal se věnovat i pedagogické činnosti. Nejprve začal působit jako pomocný učitel na dívčím gymnáziu na Mendlově náměstí a potom učil i na jiných středních školách. Stále přitom ale působil i v knihovně. Ovládal deset cizích jazyků – němčinu, latinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, angličtinu, ruštinu, polštinu, srbochorvatštinu a bulharštinu.

S nástupem 2. světové války už mohl publikovat jen pod cizím jménem a z Brna se raději vrátil k rodičům do Knínic. V listopadu 1941 se rodina musela nuceně odstěhovat do Boskovic.

15. března 1942 byla celá rodina, kromě Bruna, zařazena do velkého transportu a deportována do Terezína. Bruno, který do tohoto transportu nebyl zařazen, se ale dobrovolně k dalšímu transportu přihlásil a 29. března 1942 odjel s transportem Ae č. 464 z Brna do Terezína. Během svého dvouletého pobytu v Terezíně učil a vychovával starší chlapce a pomáhal spoluvězňům. 28. září 1944 byl s rodiči i sestrou transportem Ek č. 538 převezen do Osvětimi. Život Bruna a jeho rodičů skončil v noci z 29. na 30. září 1944 v plynové komoře v Březince. Sestra přežila.

5. prosince 1945 udělil prezident republiky Edvard Beneš Bruno Zwickerovi Československý válečný kříž 1939 in memoriam.

V Brně je jeho jméno uvedeno na pamětních deskách Obětem okupace na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (Arne Nováka 1) a Obětem druhé světové války na budově Gymnázia Tř. Kpt. Jaroše 14.

V Boskovicích osobnost Bruno Zwickera připomíná Galerie Zwicker (Plačkova 6) otevřená 19. května 2012.

Stránku připravila Eva Šmétková, srpen 2023